سه شنبه، 4 آبان، 1400

 

شهیاد هنرمند موفق موسیقی پاپ: جهانی شدن موسیقی ایران نهایت آرزوی من است

شهیاد هنرمند خوش صدا و تحصیل کرده، عِرق فراوانی هم به آب و خاکش دارد  و به گفته خودش آرزو دارد موسیقی ایران و زبان فارسی را به جهانیان بشناساند.

در اواخر دهه  1990 میلادی موسیقی پاپ خارج از ایران شاهد ظهور صدایی بود که به باور بسیاری از پیشکسوتان و صاحب نظران موسیقی، تلفیق همزمان لطافت و تکنیک بود...خصایصی که به تعبیر هنرمند خوش صدا و پیشکسوت جمال وفایی، باعث تمایز او از سایرین شده است.... این هنرمند که در زمره موفق ترین خوانندگان خارج از ایران به شمار میرود در عرصه ی آهنگسازی نیز به گواه آثاری که برای دیگر هنرمندان ساخته است جزو بهترین ها است..همکاری با بهترین های موسیقی جهان ، ساخت بیش از 450 اثر موفق موسیقایی و انتشار آلبومهای موفق بنام تو،بیاد تو،برای تو،سفارشی ،بااجازه و...تنها بخشی از کارنامه پربار شهیاد، هنرمند باشخصیت و مستعد ساکن امریکاست.
آنچه در ادامه از نظرتان میگذرد ماحصل گفتگوی تارنمای سراسری اهالی هنر با این هنرمند دوست داشتنی  و با محبت است.
1- لطفاً یک بیوگرافی از خودتان داشته باشید، فرزند چندم خانواده هستید...؟ از چه زمانی میل به خوانندگی و موسیقی را درون خود مشاهده کردید؟ آیا به غیر از شما، کس دیگری هم در خانواده، فعالیت موسیقایی دارد یا خیر؟ و بگویید چند سال است  که در خارج از ایران زندگی میکنید ؟
با سلام خدمت شما و همه هموطنان عزیزم در جای جای ایران پهناور و کلیه ایرانیان نازنین در اقصی نقاط جهان...
شهیاد هستم، متولد دوم خرداد ماه در منطقه قلهک تهران، فرزند نخست خانواده هستم و خواهری هم به اسم شهرزاد دارم...
از سن 5 سالگی به تشویق پدر و مادرم به یادگیری ساز پیانو پرداخته ام. از 8 سالگی نیز به قصد ادامه تحصیل راهی اروپا شدم .فارغ التحصیل مهندسی کامپیوتر هستم و مدت 4 سال نیز کنسرواتوار موسیقی کلاسیک را گذرانده ام. امروز هم بیش از 30 سال است که در خارج از ایران زندگی میکنم..
این نکته را اضافه کنم که در خانواده ی من، پدرم گیتار می نواخت و نخستین بارقه های آشنایی با موسیقی را مدیون پدرم هستم.
2- شما هنرمندی هستید که علاوه بر خوانندگی، آهنگسازی، نوازندگی و حتی ترانه سرایی نیز می کنید. این موضوع را تا چه اندازه در موفقیت های خود دخیل می دانید؟
 بله من تا به امروز، در وادی موسیقی تقریباً همه نوع فعالیتی داشته ام،  از خوانندگی و آهنگسازی گرفته تا نوازندگی و تهیه کنندگی... عواملی که به طور یقین تاثیر بسزایی در پیشرفت من داشته اند.
3-الگوی شما در موسیقی کیست؟ آیا اصولا به داشتن الگو در وادی موسیقی اعتقاد دارید؟
من همیشه  هنرمندان پیشکسوت را دنبال کرده ام و آثارشان را  همواره دوست داشته ام..
 آثار هنرمندانی چون: معین، داریوش، ابی و سیاوش قمیشی.... و خانم ها : گوگوش، مهستی و هایده از آن جمله اند.
اما در عین حال اعتقاد دارم، در دنیای موسیقی یونیک بودن و تفاوت داشتن، لازمه کار یک هنرمند است. هنرمند باید متفاوت باشد و از کسی تقلید نکند..
به نظر من یک خواننده باید امضای خودش را داشته باشد چرا که انتظاری جز این از او نمی رود..


4-شما هنرمندی هستید که در کارنامه کاری تان، آهنگ های موفق زیادی همچون( دارم میرم، دلبر شیرین، حلقه طلایی، من بیشتر و .....) دیده میشود... فکر میکنید این موفقیت ها ریشه در چه عواملی دارند؟
ممنونم از ابراز لطف شما...
من در وهله ی اول موفقیتم را لطف خدا و در وهله ی دوم، محبت مردم می دانم....
من از روز اولی که وارد حیطه موسیقی شدم تا به امروز همواره سعی کرده ام براساس نیاز روز و خواست مردم، تولید اثر داشته باشم..
 برای من عامه پسند بودن و  مردمی بودن آهنگ هایم اهمیت زیادی دارد...
مضافاً همیشه سعی می کنم سلیقه و نیاز معنوی نسلی که در خارج از ایران رشد کرده اند را در نظر داشته باشم چرا که خودم بیشتر عمرم را در خارج از ایران گذرانده ام..پس به  نیاز و خواسته این نسل واقف هستم...
5-موسیقی پاپ لس آنجلسی.....تعریف شما از این نوع موسیقی چیست؟
به نظرمن .....نباید تفاوتی بین موسیقی پاپ داخل و خارج از ایران قائل شد، همه ما ایرانی هستیم و مخاطب ما نیز ایرانیان عزیز و فارسی زبانان هستند....
شاید یکی از دلایل اصلی، نامیدن موسیقی خارج کشور به موسیقی لس آنجلسی...تمرکز هنرمندان ایرانی در این شهر باشد.
من فکر می کنم، اگر بعد از انقلاب موسیقی پاپ در لس آنجلس ادامه پیدا نمی کرد ..شاید ما امروز  به جز موسیقی سنتی و احیاناً نوحه خوانی، موسیقی دیگری در کشورمان نداشتیم.....
من اعتقاد دارم جوانانی که امروز در ایران فعالیت موسیقایی  می کنند و هنرمندان هم نسل من، ادامه دهنگان همان موسیقی لس آنجلس هستیم.....
به باور من همه ما مدیون همان موسیقی پاپی هستیم که لس آنجلسی اش می خوانیم !!
6-آیا به تغییر سبک در موسیقی اعتقاد دارید یا خیر؟
 با عوض شدن هر دهه، سلیقه موسیقایی جامعه نیز به تبع آن تغییر می کند، روندی که البته در همه جای دنیا این گونه است. من به شخصه، مخالف یکنواخت بودن در دنیای موسیقی هستم و معتقدم نیاز به نوآوری و خلاقیت در این وادی، امری اجتناب ناپذیر است.
به نظر من یک هنرمند باید خلاقیت به خرج دهد و براساس نیاز روز جامعه خود کار کند، وگرنه درجا میزند و فراموش میشود.
7-بزرگترین آرزوی هنری شهیاد چیست؟ آیا تا به امروز به این آرزو دست یافته اید؟
من آرزوهای زیادی در دنیای موسیقی دارم..اما یکی از مهم ترین خواسته های من جهانی شدن موسیقی ایران است... به باور من همان گونه که ما موسیقی دیگر کشورها را گوش می کنیم لازم است بقیه دنیا نیز به موسیقی ما گوش کنند... من نیز به سهم خود گام هایی در این مسیر برداشته ام و امیدوارم نسل بعدی نیز این رسالت خطیر را به خوبی انجام دهد چرا که به باور من، یکی از مولفه های اساسی بلوغ فرهنگی ما این است که جهانیان موسیقی و زبان ما را بشناسند.
تحقق این خواسته یکی از مهم ترین آرزوهای زندگی من است.


8-موسیقی پاپ داخل ایران را دنبال میکنید یا خیر.. آیا با آهنگسازان و ترانه سرایان داخل ایران هم همکاری دارید؟
بله...من موسیقی داخل ایران دنبال می کنم و با بسیاری از هنرمندان جوان در ارتباط هستم و همواره سعی می کنم مشوق این عزیزان باشم...
امیدوارم بتوانیم همچون گذشته همکاری های موفقی با یکدیگر داشته باشیم.
9-از دید شما تفاوت عمده موسیقی پاپ داخل ایران و موسیقی خارج از ایران چیست؟
از دیدگاه من، تفاوت زیادی مابین موسیقی داخل و خارج ایران حداقل از منظر کمّی وجود دارد...
به طور مثال، امروز تولید انبوه آثار موسیقایی را در ایران شاهد هستیم و به قولی درهای موسیقی در ایران کاملاً باز شده است، اما در خارج از ایران به دلیل وجود پاره ای مشکلات از جمله عدم رعایت قانون کپی رایت، تولیدات کمتری به نسبت گذشته صورت میگیرد که به هیچ عنوان مطلوب نیست.
امروز شاهد هستیم که هنرمندان داخلی علاوه بر خود ایران در بسیاری از کشورهای دنیا اجرای برنامه می کنند حقی که شامل حال هنرمندان خارج از کشور نمیشود. خود این مساله میتواند تاثیر نامطلوبی در بین هنرمندان خارج نشین داشته باشد چرا که مخاطب اصلی هنرمندان خارج از کشور در ایران هستند، در حالی که این عزیزان نمی توانند در کشورشان و برای مردم خودشان کنسرت بگذارند.!!
امیدوارم این معضل هر چه زودتر برطرف شود...
10-رابطه شهیاد با حیوانات چگونه است؟
خوشبختانه رابطه ی من با حیوانات بسیار خوب است و علاقه ی زیادی هم به داشتن سگ دارم.....
من همواره مخالف حیوان آزاری هستم معضلی که متاسفانه در کشور ما خیلی  به چشم میخورد...به نظر من حیوانات هم دارای حق و حقوق هستند و باید رعایت حال شان را کرد.
 امیدوارم روزی برسد که به خصوص در ایران ما به حقوق حیوانات احترام بیشتری بگذاریم.
11-مطالعه کردن در زندگی روزمره شما چه جایگاهی دارد؟
متاسفانه به دلیل مشغله کاری به نسبت گذشته کمتر فرصت کتاب خواندن نصیبم می شود اما مطالعه کردن را همواره دوست داشته ام. به خصوص در حوزه موسیقی و ستاره شناسی که جزو علایق اصلی من هستند.
من معتقدم افزایش علم و آگاهی هر انسانی در گرو مطالعه کردن است..
12-شاعر و آهنگساز مورد علاقه شهیاد چه کسانی هستند؟
هنرمندان زیادی هستند که من آثارشان را دنبال می کنم.
بزرگانی چون : صادق نوجوکی، منوچهر چشم آذر، کاظم عالمی، حسن شماعی زاده و  همچنین ترانه سرایانی نظیر: همایون هوشیارنژاد، مسعود فردمنش، اردلان سرفراز، ایرج جنتی عطایی و ......از آن دسته اند و آثارشان برایم من همیشه جذابیت دارد.
اگر شما به آثار به این عزیزان در 30 یا 40 سال اخیر نگاه کنید به وضوح، جایگاه رفیع این بزرگان را خواهید شناخت.
13-خود را بیشتر خواننده میدانید یا آهنگساز؟
من نمی توانم بگویم که صرفاٌ  یک خواننده هستم یا  یک آهنگساز...
به لطف خدا در هر دو عرصه توانسته ام نزد مردم جایگاهی برای خودم داشته باشم.
 من تا به امروز آهنگ های زیادی برای خوانندگان مختلف ساخته ام که خوشبختانه در زمره آثار موفق موسیقی به شمار می روند و از این بابت خدا را شاکرم...
در عرصه خوانندگی هم سعی ام بر آن است آثاری درخور با شعور مخاطبان ارائه کنم.


14-آهنگسازی برای دیگران.......از همکاری با کدام یک از هنرمندان رضایت بیشتری دارید؟
من  بیش 450 آهنگ مختلف با صدای بیشتر خوانندگان جدید و قدیم ساخته ام..امری که مایه مباهات من است. با همه عزیزان هنرمند هم خاطرات خوبی داشته ام...
اما همکاری با هنرمندی چون زنده یاد مهستی را هیچ گاه فراموش نمیکنم...آهنگ دوصدایی آهای اهالی شب حرف و سخن زیاده، یک خاطره شیرین و یادگاری جذاب برای من است..
15-صمیمی ترین دوستان شهیاد در وادی موسیقی چه کسانی هستند؟
همان طوری که عرض کردم چون که به عنوان سازنده با اکثر هنرمندان همکاری داشته ام با بیشتر این عزیزان صمیمی هستم و ارتباط نزدیکی دارم. از این بابت نیز بسیار خوشحال هستم.
16- آیا از زمان مهاجرت تان به خارج، سفری هم به ایران داشته اید ؟
حقیقتش را بخواهید من از زمانی که ایران را ترک کرده ام تا به امروز مملکتم را ندیده ام موضوعی که هر چند بسیار ناخوشایند است اما  امیدوارم روزی نه چندان دور بتوانم هموطنانم، دوستانم، خانواده ام و طرفداران عزیزم را از نزدیک ببینم..
17-رابطه شهیاد و ورزش؟
 متاسفانه این اواخر به خاطر مشغله کاری کمتر فرصت می کنم به صورت منظم ورزش کنم... اما ورزش کردن را همواره دوست دارم.
از قدیم گفته اند عقل سالم در بدن سالم است.


18-موسیقی اصیل ایرانی و اهمیت آن؟ با توجه به اینکه موفق ترین خوانندگان موسیقی پاپ از جمله آقای معین، ستار، زنده یاد هایده، روانشاد مهستی و بانو حمیرا  سبک کاری شان حال و هوایی ایرانی دارد، به عنوان یک خواننده و موسیقیدان ایرانی، تا چه اندازه خود را ملزم به آشنایی با موسیقی اصیل ایرانی می دانید؟
 از دید من موسیقی اصیل ایرانی یک میراث با ارزش برای ماست. خود من هم تا آنجایی که  بتوانم آنرا دنبال میکنم...
من آثار استاد محمدرضا شجریان، همایون شجریان، شهرام ناظری، علیرضا افتخاری و ......را همیشه دوست داشته ام...
در مورد عزیزانی هم اشاره کرده اید باید بگویم، سبک کاری این بزرگان و اصولاٌ خوانندگی از این دست، سبک تلفیقی پاپ سنتی است.
اگر کسی می خواهد به این سبک کار کند باید با ردیف های موسیقی ایرانی آشنا باشد...
اما در مورد کسانی که صرفاً می خواهند موسیقی پاپ اجرا کنند این امر چندان ضروری نیست.
به نظر من آشنایی با موسیقی اصیل ایرانی به خصوص برای یک آهنگساز و موسیقیدان می تواند بسیار مفید باشد.
در بین آثار خود من هم آهنگهایی وجود دارند که حال و هوایی کاملاً ایرانی دارند...
19- از دید شما موسیقی پاپ ایرانی در عرصه بین المللی چه جایگاهی دارد؟
قطعاً آرزوی هر هنرمندی است که بتواند موسیقی کشورش را در عرصه بین المللی موفق ببیند..از جمله خود من. هنگامی که با آقای امراه آهنگ دوصدایی بی تو هرگز را اجرا کردم، هدفم شناساندن موسیقی ایرانی و زبان فارسی به غیر فارسی زبانان بود، رویه ای که لازم است جدی تر گرفته شود.
هنرمندان دیگری هم همچون آقای آرش و اندی عزیز تلاش زیادی در این مسیر به خرج داده اند اما واقعیت این است که تا جهانی شدن موسیقی ایرانی فاصله زیادی داریم.
 البته امیدوارم روزی نه چندان دور موسیقی ایرانی جایگاه خودش را در عرصه بین المللی به دست آورد.
20-از همکاری با Emrah هنرمند مشهور ترکیه ای و اجرای آهنگ موفق بی تو هرگز  و آهنگ عشقم و همکاری با petek dincoz  بگویید  آیا همکاری هایی از این دست همچنان ادامه خواهند داشت؟
همکاری با این عزیزان تجربه خوبی برای من بود و همان طوری که پیش تر اشاره کردم هدف من همواره شناساندن موسیقی پاپ فارسی به غیر فارسی زبانان بوده است..
 من به عنوان نماینده ای از جامعه موسیقی ایران، خودم را ملزم میدانم که بتوانم موسیقی کشورم را به کشورهای مختلف معرفی کنم.
زمانی که با آقای Emrah آهنگ بی تو هرگز را می خواندم از ایشان خواستم که بتوانم فارسی بخوانم آن هم صرفاً به همان دلیلی که ذکر کردم.
 البته این همکاری به بیش از 15 سال قبل بر میگردد.
 آن زمان سرعت انجام کارها مثل امروز نبود چرا که راههای ارتباطاتی چندانی وجود نداشت.. اما خوشبختانه امروز به کمک شبکه های اجتماعی بسیاری از امور تسهیل شده است و می تواند کمک زیادی به ما کند.
 در مجموع  باید اذعان کنم که تجارب مفید زیادی از همکاری با این بزرگان نصیب من شده است و به امید خدا 100درصد هم ادامه خواهد داشت.


21-آینده جامعه هنری ایرانی خارج از کشور به ویژه جامعه هنری لس آنجلس را چگونه ارزیابی می کنید؟
ما در غربت به سر می بریم و در اقلیت هستیم  پس نمی شود آینده چندان روشنی را برای جامعه هنری خارج از ایران متصور بود..
متاسفانه تا به امروز مسئولان و دست اندرکاران هم لطف چندانی به هنرمندان خارج از کشور نداشته اند و اجازه فعالیت به این هنرمندان  نمی دهند روندی که هر چند بسیار آزار دهنده است اما از صمیم قلب آرزو می کنم روزی نه چندان دور ما هنرمندان خارج از ایران هم بتوانیم در مملکت خودمان فعالیت کنیم چرا که مخاطبان اصلی ما در ایران هستند و به آن آب و خاک تعلق داریم.
22- آیا در جامعه هنری خارج از کشور هم رقابت های ناسالم وجود دارد؟
اگر واقعیت را بخواهید بدانید.. بله
 همبستگی در بین خوانندگان خارج ایران تا به امروز که چندان مطلوب نبوده است.
رقابت های ناسالم در اینجا هم زیاد است، این امر به نوعی ریشه در تجربیات خود من دارد...
کارشکنی ها و بعضاً رقابت های ناسالم را به عینه دیده ام ....
در حالی که همه ما ایرانی هستیم، قرار نیست کسی جای کس دیگری را بگیرد یا جای کسی را تنگ کند...اتفاقاً رقابت های سالم می تواند به پویایی موسیقی ما کمک کند...خواسته ایی که امیدوارم روزی شاهد تحقق آن باشیم.
23-اجرای آهنگ های شاد را ترجیح می دهید یا ترانه های احساسی و غمگین؟ با توجه به اینکه اجرای هر دو اینها، در کارنامه کاری شما به چشم میخورند.
اگر به میل خودم باشد اجرای آهنگ های احساسی و آرام را ترجیح میدهم..اما در موسیقی نمی توان به سلیقه مردم اهمیت نداد چرا که یک هنرمند برای مردم کار می کند نه برای خودش.
در این راستا من همیشه سعی کرده ام در کنار آهنگ های احساسی و آرام خودم، آهنگ های شاد نیز اجرا کنم
چرا که معتقدم یک هنرمند موسیقی علاوه بر رسالت هنری خود می بایست ، شادی آفرین هم باشد.


24- در بین آثار شما، آثاری دیده میشوند که نشان میدهد شما ارتباط عاطفی عمیقی با نزدیکان خود دارید آهنگهای چون: بابابزرگ، مادر، پدر، بچه محل و .... رابطه شهیاد  با پدر و مادر و اطرافیانش چگونه است؟
اشاره ی خوبی کردید.....
خود من به شدت عاطفی هستم....من همیشه عاشق پدر و مادرها، بخصوص والدین خودم هستم.
هر جایی که پدربزرگ ها یا مادربزرگ ها را می بینم یک حس  بسیار خوب نصیبم می شود.
من متاسفانه از دوران بچگی از پدر و مادرم دور بوده ام اما به نظرم با ارزش ترین انسان های روی زمین، پدرها و مادرها هستند.
آثاری مثل: بابابزرگ، مادر، پدر، بچه محل، وطن، فقط ایرانه جامون؛ احساس قلبی و در واقع حرف دل من هستند. آهنگ هایی که هر وقت به آنها گوش می کنم یا در کنسرت ها اجرایشان می کنم حال خوبی نصیب من میکنند.
25-اجرای کنسرت در ایران...تا چه اندازه به این موضوع فکر می کنید؟
این خواسته قلبی همه هنرمندان خارج از ایران است که در مملکت خودشان کنسرت بگذارند... واقعاً دردناک است که ما نمیتوانیم در کشور خودمان برنامه ای داشته باشیم. باور کنید ما برای حضور در سرزمین مادری خودمان، لحظه شماری میکنم و اجرای کنسرت در آن آب و خاک نهایت آرزوی ماست.
26-غیر از موسیقی شغل دیگری دارید یا خیر؟
من تا به امروز، جز فعالیت در دنیای موسیقی، شغل دیگری نداشته ام..
من از 13 سالگی فعالیت خودم را در دنیای موسیقی آغاز کردم. هرچند رشته تحصیلی من مهندسی کامپیوتر است... اما شغل اصلی من موسیقی است و در زمینه دیگری فعالیت نمی کنم.
تهیه کنندگی، آهنگسازی، خوانندگی و نوازندگی همگی در راستای موسیقی خلاصه می شوند.


27-ویروس کرونا ...تا چه اندازه بر روند کاری شما و دیگر هنرمندان موسیقی اثرگذار بوده است؟
 بله متاسفانه، مانند بسیاری از مشاغل، سایه شوم بیماری کرونا، بر دنیای موسیقی نیز سایه افکنده است و بسیاری از هنرمندان این عرصه، خانه نشین شده اند، در این شرایط امکان برگزار هیچ گونه کنسرتی وجود ندارد. نکته ی دردناک تر این است که زمان پایان یافتن کرونا نیز مشخص نیست...جا دارد این درخواست را از همه عزیزانم داشته باشم که دستورالعمل های بهداشتی را بیشتر را رعایت کنند...تا به امید خدا هر چه زودتر از این دوران سخت عبور کنیم و شرایط به روال عادی برگردد.
28- تماشای فیلم چطور..اهل فیلم دیدن هستید؟
بله،  من تماشای فیلم و سینما رفتن را خیلی دوست دارم و هرگاه شرایط و زمان اجازه بدهد فیلم می بینم....فرقی هم نمی کند چه فیلم ایرانی و چه خارجی...اگر وقت داشته باشم تماشای یک فیلم خوب را از دست نمی دهم.
29- خود را هنرمند موفقی می دانید یا خیر ؟
هر کسی یک تعریف خاص از موفقیت دارد.....
من 20 سال است که به طور رسمی در دنیای موسیقی حضور دارم و وقتی لطف مردم را در اینجا و آنجا  میبینم، انرژی می گیریم.
وقتی می بینم مردم عزیز و طرفدارانم، با فلان آهنگ من، در کنسرت ها همصدا میشوند....خودم را خوشبخت می دانم و از این بابت خدا را شکر می کنم....
 به نظر من موفقیت یعنی همین....حضور و همراهی مردم....


30-رابطه شما با پیشکسوتان موسیقی چگونه است؟
من همواره رابطه خوبی با پیشکسوتان عزیز داشته ام و هنرمندان پیشکسوت جایگاه ویژه ای برای من دارند....لذا همواره سعی می کنم حرمت این بزرگواران را داشته باشم و از تجربیات ارزنده این عزیزان بیشترین استفاده را ببرم... رابطه  و احترامی که خوشبختانه تا به امروز، دوسویه بوده است.

31-فعالیت در فضای مجازی، تا چه اندازه در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام فعالیت دارید؟
تا جایی که وقت داشته باشم  به خصوص در محیط اینستاگرام، پاسخگوی لطف هواداران هستم. عزیزانی که همیشه به من لطف داشته اند و در اینجا نیز از آنها تشکر میکنم.....
ضمن اینکه در نبود من نیز دوست عزیزم آقای بابک، به عنوان ادمین پیج، پاسخگوی عزیزان خواهد بود....
 این نکته را یادآور شوم که من در جریان همه پیام ها و نظرات عزیزان هستم..
32-برنامه آینده شهیاد در دنیای موسیقی چیست؟
یکی از اصلی ترین اهداف من همانطوری که گفتم معرفی بیشتر موسیقی ایران و زبان فارسی به جهانیان است...
در این راستا قصد دارم به امید خدا، همکاری بیشتری با هنرمندان خارجی داشته باشم و به عنوان نماینده ای از سوی مردم ایران می خواهم آوازه و نام کشورم را به دنیا معرفی کنم....
ضمن اینکه تولید آثار باکیفیت و متناسب با سلیقه مردم را هم بیش از پیش دنبال خواهم کرد. تهیه،تنظیم و گفتگو : روح اله سعادتمند
با سپاس از حسین رنجبر مدیریت وبسایت اهالی هنر جهت  هماهنگی و ترتیب این گفتگو
انتهای پیام/*

چاپ   ایمیل

مجموعه مطالب

مجموعه مطالب

  • همه
  • ادبیات
  • سینما و تلویزیون
  • فرهنگی
  • موسیقی
  • هنرهای تجسمی
  • گفتگو

عضویت در خبرنامه