سه شنبه، 4 آبان، 1400

 

۲ فیلم ایرانی در دو جشنواره ایتالیایی

جشنواره‌های بین‌المللی ایسکیا گلوبال و کورت ویژن که هر دو در کشور ایتالیا برپا می‌شوند در این دوره از برگزاری خود، هر کدام میزبان یک فیلم «رآی» و «ودا» هستند.

به گزارش اهالی هنر، فیلم کوتاه رآی به کارگردانی سپیده برنجی به بخش رسمی آثار کوتاه داستانی نوزدهمین دوره جشنواره جهانی «ایسکیا گلوبال» در ایتالیا راه یافت. این جشنواره از ۲۷ تیرماه آغاز به کار می‌کند.

جشنواره جهانی «ایسکیا گلوبال» با هدف اعطای جایزه هنری به آثار درون‌مرزی و بین‌المللی که بر ارزش سینمای ایتالیا و سینما خارج از مرزهای ایتالیا افزوده‌اند، آغاز به‌ کار کرد. آثار این جشنواره به معرفی جغرافیای جهان خود، و واقعیت انسانی، تاریخی و اجتماعیِ زنده در آن می‌پردازند. مخاطب سینما می‌تواند به‌طور مستقیم با فرهنگ، سنت و زیبایی‌های جامعه از طریق این آثار ارتباط حسی مستقیم برقرار کند.

در رآی به کارگردانی سپیده برنجی، رایا و دوستانش در مدرسه آشوب به پا می‌کنند. در همین حال، رایا با وجدان خود دست‌ و پنجه نرم می‌کند و می‌کوشد خود و ارزش‌هایش را در پدر و مادرش پیدا کند. رایا که ایمان دارد همیشه راه حلی وجود دارد، قصد دارد در برابر مانعی که مقابلش قد علم کرده، دست به انتخاب بزند. آیا باید دست به دامن جادو شود یا با این موانع چشم در چشم شود؟

نخستین حضور جهانی رآی در بخش مسابقه شصتمین دوره جشنواره فیلم زلین بود و در بخش مسابقه جشنواره‌های شاخصی از جمله چهل و نهمین دوره جشنواره دانشجویی «Sehsüchte» در آلمان، سی و هشتمین دوره جشنواره فیلم‌های کودک و نوجوان «اله‌کینو» در لهستان، و بیست و پنجمین دوره جشنواره «اشلینگل» در آلمان، بیست و دومین دوره جشنواره زنان سئول در کره جنوبی به نمایش درآمده است.

از دیگر اهداف جشنواره «ایسکیا گلوبال» واکاوی، تجزیه و تحلیل سینمای بین الملل در ارتباط با پدیده‌ی گردشگری در سینما است.

رایا قاسم زاده، پیمان نعیمی، دلارام فتحی، نیلوفر صدری، باران رستگار، ری‌را آزادی بازیگران این فیلم کوتاه هستند.

پخش بین المللی رآی برعهده «شمید فیلم» است.

نوزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی «ایسکیا گلوبال» «Ischia Global Film Festival» در این دوره به علت پاندمی کرونا از ۲۷ تیر تا سوم مرداد (۲۵-۱۸ ژوئیه) به صورت مجازی برگزار می‌شود. 

فیلم کوتاه «ودا» به بخش رقابتی جشنواره ایتالیایی راه پیدا کرد

همچنین دهمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه کورت ویژن ایتالیا در این دوره از برگزاری میزبان فیلم کوتاه ودا به کارگردانی داریوش جعفری از ایران است.

فیلم کوتاه ودا به نویسندگی و کارگردانی داریوش جعفری، در اولین حضور جهانی خود در دهمین جشنواره بین المللی کوتاه کورت ویژن، در بخش مریدیانی که امسال اختصاص به فیلم‌های ایرانی دارد، پذیرفته شد.

این جشنواره در شهر ساحلی گائتا واقع در شهر لاتزیو ایتالیا از تاریخ ۱۸ تا ۲۵ سپتامبر مصادف با ۲۷ شهریور تا ۳ مهر برگزار خواهد شد.

فیلم کوتاه ودا با بازی محمدحسین لطیفی در یک روز به صورت پلان سکانس در یک روز فیلمبرداری شده است. حمیدرضا نعیمی، نازنین کیوانی، مریم بوبانی، آویشن بیکایی، امین زارع، علیرضا درویش نژاد، نیلوفر بیرامی و کارن علیزاده، دیگر بازیگران این فیلم هستند.

چاپ   ایمیل

مجموعه مطالب

مجموعه مطالب

  • همه
  • ادبیات
  • سینما و تلویزیون
  • فرهنگی
  • موسیقی
  • هنرهای تجسمی
  • گفتگو

عضویت در خبرنامه