دوشنبه، 23 تیر، 1399

 

حسین زمان خواننده پاپ: هیچ گاه نفهمیدم چرا ممنوع الفعالیت بودم

حسین زمان خواننده خوش صدای موسیقی پاپ که پس از 17 سال ممنوع الکاری سوم مرداد ماه در برج میلاد کنسرت خود را برگزار میکند میگوید: سالها به دلایلی نامعلوم ممنوع الفعالیت بودم و از اینکه که پس از سالها توانسته ام اجرای صحنه ای داشته باشم خوشحالم..

حسین زمان خواننده خوش صدای موسیقی پاپ که پس از 17 سال ممنوع الکاری سوم مرداد ماه در برج میلاد کنسرت خود را برگزار میکند میگوید: سالها به دلایلی نامعلوم ممنوع الفعالیت بودم و از اینکه که پس از سالها توانسته ام اجرای صحنه ای داشته باشم خوشحالم..

حسین زمان خواننده مطرح موسیقی پاپ که یکی از پیشگامان سبک پاپ در بعد از انقلاب است و صدای مخملین اش خاطره ساز بسیاری از ماست.. بازهم به روی صحنه میخواند و میخواهد پس از وقفه ای طولانی بازهم نوایش را رساتر از همیشه سربدهد.

آنچه میخوانید ماحصل گفتگو با این هنرمند محجوب و دوست داشتنی است که خاضعانه گفتگو با وبسایت سراسری اهالی هنر را پذیرا شد

شما پس از سالها ممنوع الکاری فعالیت هنری خود را از سر گرفته اید از این سالها بگویید.

بله.. از این بابت بسیار خوشحالم، چرا 17 سال واقعاً یک عمر است....بیاد دارم اوایل ممنوع الکاری ام تک و توکی موهایم سفید شده بودند...اما امروز بیشتر موهایم سفید شده اند !!

ممنوع الکاری چالشی بود که خودم هم هیچ گاه دلیلش را نفهمیدم و هیچ کس هم تا به امروز دلیل مشخصی برای من ارائه نکرده است.! هر وقت می پرسیدم و به مراجع ذی ربط مراجعه میکردم.. پاسخ میدادند ما دستور داریم!!

وقتی می پرسیدم این دستور از سوی چه منبعی صادر شده است.. ؟ پاسخ قانع کننده ای نداشتند...

از این بابت خوشحالم چرا که پس از سالها سکوت توانسته ام حق خودم را باز ستانم..

مشکل امروز موسیقی ایران از دید شما؟

مشکلات یکی دوتا نیستند.. متاسفانه موسیقی ما در دوران بعد از انقلاب موسیقی جایگاه مشخصی نداشته است....از رسانه ها گرفته تا صدا و سیما همه و همه از همان ابتدا در مقابل موسیقی جبهه گرفتند و حتی اگر به موسیقی هم پرداخته اند صرفاً برای استفاده ی صنفی و گروهی و ایجاد هیجانات بعضاً انتخاباتی بوده است.

صدا و سیما هیچ وقت در طی این سالها دلش برای موسیقی ما نسوخته است.. در این شرایط خیلی از هنرمندان با سابقه عرصه ی موسیقی ترجیح میدادند کار نکنند.. فقدان حمایت مناسب از موسیقی باعث شده پای دلالان و واسطه ها به میان بیاید و امروز شاهد حضور تجار در وادی موسیقی باشیم که به هیچ عنوان مطلوب نیست.. در چنین فضایی کار کردن سخت است..برخی ترجیح میدهند کار نکنند برخی دیگر را هم که نمیگذارند کار کنند.. اما من در تمام این مدت ساکت ننشته ام و دست به هر کاری زدم تا بتوانم احقاق حق نمایم...

مثلاً در مورد همین کنسرتی که قرار است بزودی برگزار کنم برخی میگویند..مگر دیوانه شده ای..که میخواهی در چنین فضایی کنسرت موسیقی برگزار کنی؟!!

 

اما من این گفته ها را قبول ندارم و براساس باورها و اعتقادات خودم کار میکنم.. من آبرویم را وسط میگذرام تا بتوانم از باورم که همانا موسیقی کلام محور است دفاع کنم....

من معتقدم مردم اصل ماجرا هستند و تصمیم نهایی با آنهاست اگر آنها من را خواستند من میمانم اگر نه بازهم به خواسته شان احترام میگذرام..

با وجود ممنوع الکاری طولانی مدت و انبوه مشکلات، هیچ گاه وسوسه نشدید از کشور خارج شوید؟

به هیچ وجه ...حتی به رغم پیشنهادات زیادی که هم داشتم این کار را نکردم....چرا که من یک ایرانی ام و هموطنانم را دوست دارم. کشورم را دوست دارم....حتی اگر هیچ وقت هم فرصت اجرای مجدد نصیبم نمیشد باز هم کشورم را ترک نمیکردم.

شما در جایی گفته بودید وقتی برای شجریان کاری نکرده اند برای من نیز کاری نمیکنند منظورتان از آن صحبت ها چه بود؟

از من سوال میشد..آیا کسی از نهادها و افراد ذی نفوذ برای حل مشکل شما کاری کرده است..؟

که من میگفتم هیچ کس از مسئولان فرهنگی هنری، در این باره حتی از من سوالی هم نپرسیده است. نه انجمن موسیقی نه خانه موسیقی نه وزرات ارشاد...

 من آنجا گفتم وقتی برای استاد بی بدلیل موسیقی ایران که استاد شجریان است کاری نمیکنند و در مقابل انواع توهین ها به ایشان ساکت نشسته اند دیگر برای من کاری میکنند؟!!

منظور من از آن صحبت ها این بود که در این آشفته بازار نمیشود از کسی توقعی داشت..

خودتان را سیاسی میدانید یا خیر؟

نه ..من اگر سیاسی بودم که سالها ممنوع الکار نمیشدم..!!

 من اگر سیاسی بودم میتوانستم با سیاسی کاری خودم را نگه دارم... من برخلاف سیاستمداران که محتاط و محافظه کار هستند همیشه حرفم را  زده ام و هیچ چیز را از هیچ کس مخفی نکرده ام...البته هر انسانی تفکرات سیاسی خاص خود را دارد که کاملاً طبیعی است.

اما وابسته به هیچ دسته و حزب سیاسی خاصی نیستم...من سالها ممنوع الکار بودم اما هیچ یک از دوستان اصولگرا یا اصلاح طلب و .. از این مشکل متاثر نشدند و از من سرغی نگرفتند..

 من هیچ گاه سیاسی نبوده ام سیاسی نیستم و سیاسی نخواهم بود..

شباهت صدایی با ستار..؟

در آن مقطعی که من فعالیت هنری خودم را آغاز کردم...چون دوران شروع دوباره موسیقی پاپ در ایران بشمار میرفت همه به دنبال این بودند که بتوانند شباهتی هر چند کوچک بین صدای یک خواننده جدید و یک خواننده مطرح پیدا کنند و این مقایسه به آن دوران برمیگردد..

خوانندگان دیگری هم بودند که صدایشان شباهت بیشتری نسبت به من به آقای ستار داشت... اما برخی صدای من را با ایشان مقایسه کردند....

 البته این مساله هر چند تاثیری در کارهای من نداشته است... اما از نظر من آقای ستار صدای خوبی دارند.. و من نیز صدای ایشان را دوست دارم.. و به فرض شباهت صدایی آن را به فال نیک میگیرم..

فعالیت روزانه حسین زمان...

من تا چهار پنج سال قبل بیشتر وقت وانرژی خودم را صرف بحث آموزش و تدریس در دانشگاه میکردم..من سابقه 28 سال تدریس در دانشگاه دارم و نزدیک به 56 ترم دانشگاهی پای تخته رفته ام و در حوزه تخصصی خودم که الکترونیک و مخابرات هست تدریس کرده ام..

اما از وقتی که جلوی تدریسم را هم گرفتند..

نه تدریس نکرده ام نه فعالیت هنری..اما همواره سعی کرده ام...از تخصصم به دوستانی که در حوزه آی تی فعالیت میکنند مشاوره بدهم....گهگداری هم تمرین موسیقی میکردم..یا حتی نجاری را که یکی از علایق من است را نیز انجام داده ام.

آهنگ ایران ایران..

آن زمانی که این ترانه توسط زنده یاد مازیار منتشر گشت..من خارج از کشور بودم...

بیاد دارم اوایل سال 57 وقتی از دانشگاه صنعتی اصفهان اخراج شدم برای ادامه تحصیل به امریکا رفتم...من برای نخستین بار این ترانه را در امریکا شنیدم و آنچنان تاثیری روی من گذاشت که روزی پنجاه شصت بار آن را گوش میدادم..

 این ترانه بود که باعث شد من امریکا را رها کنم و به ایران مراجعت نمایم...این ترانه مسیر زندگی ام را تغییر داد...من همیشه آرزو داشتم بتوانم روزی این ترانه را اجرا کنم که خوشبختانه با کسب اجازه از سازندگان اثر آن را در یکی از آلبوم هایم اجرا کردم...

من در اکثر اجراهایم ایران ایران را بازخوانی میکنم..

آلبوم ها و فعالیت های هنری؟

تا به امروز 6 آلبوم رسمی از من منتشر گشته است.. که شب دلتنگی، قصه شب، شاپرک، مشق عشق، قصه نگفته و....از جمله آنها هستند و نزدیک به 30 اثر دیگر را نیز به صورت تکی ضبط کرده ام.. که فکر کنم تعدادشان تا امروز به 70 اثر مختلف برسد.

چند ویدیو کلیپ هم داشته ام که از شبکه های مختلف پخش شده اند.

 ویدیو کلیپ زندونی که اتفاقاً در شیراز ضبط شده است و به تو میرسم دوباره که در جزیره کیش تصویرداری شده است از جمله فعالیت های هنری من در این سالها بوده اند...

الگوی حسین زمان ؟

من بیشترین تاثیر را از موسیقی دهه 50 گرفته ام..موسیقی دوران نوجوانی وجوانی خودم را هنوز که هنوز است زمزمه میکنم و بیشترین الهام و تاثیر پذیری را از آن دوره داشته ام..من در شروع جدی کارم با آهنگی به نام مسافر، افتخار همکاری را با مرحوم بابک بیات که از اساتید برجسته آن دوران است، داشتم.

 من در آن فضا زندگی کردم و ذهنم در آن فضا شکل گرفت.. من هنوز هم بر این باورم که موسیقی پاپ ما در دهه 50 به مراتب از موسیقی امروز ما جلوتر بوده است..

با کدام یک از ترانه سرایان بیشتر کار میکنید؟

در این زمینه تعصب خاصی ندارم و اگر ترانه خوبی به دستم برسد از آن استفاده میکنم...اما با دو نفر از دوستان ترانه سرا که آقایان بابک صحرایی و داود رحمت الهی هستند ارتباط نزدیک تری دارم..ضمن اینکه با آقای رحمت الهی چند اثر جدید را در دست ساخت دارم که بزودی اماده میشودند.

جایگاه مطالعه کردن در زندگی روزمره حسین زمان ؟

زمانی که تدریس میکردم مطالعه تخصصی را بیشتر دنبال میکردم... امروز نیز خودم را از کتاب جدا نمیدانم..

به خاطر علاقه ای که به تاریخ معاصر ایران دارم به تازگی در حال مطالعه چند کتاب تاریخی هستم..

کتاب های شعر را نیز میخوانم تا از فضای شعر و ترانه دور نباشم...

در کل مطالعه جزیی از زندگی من است..

با شنیدن این اسامی چه چیزی به ذهن تان خطور میکند؟

افشین سرفراز ؟ ترانه سرایی که در آلبوم اولم با من همکاری داشت و چند ترانه از ایشان خواندم.

واروژان ؟ نابغه موسیقی پاپ که فقدانش این روزها خیلی احساس میشود..

شهیار قنبری ؟ ترانه سرایی سرشار از نبوغ که تاثیر زیادی در ترانه سرایی مدرن ایران داشته است و دارد..

ممیزی وزرات ارشاد؟ به نظرم واژه بی مسمایی است بخصوص در این روزها که همه چیز تقریباً به حالت سلیقه ای در آمده است.

جبهه مشارکت ایران اسلامی؟ جریانی سیاسی که اوج فعالیتش به دوران اصلاحات و سال 76 برمیگردد و به نظر من بزرگترین اشتباهش هم در فراموش کردن مردم که همانا بزرگترین حامی شان بودند خلاصه میشود !

محمدرضا شجریان؟ استاد بی بدیل موسیقی اصیل ایرانی که هیچ گاه فراموش نخواهند شد و من برای ایشان آروزی سلامتی دارم..

قرار عاشقی ؟ قراری است که همه ما با معبود خود داریم و البته نام یکی از آلبوم های من نیز هست!

برنامه آینده حسین زمان؟

تلاش میکنم پس از کنسرت تهرانم بتوانم به سرعت در سطح شهرستان ها نیز اجرای زنده داشته باشم....

 برای همه اهالی موسیقی آرزوی موفقیت دارم  و توصیه میکنم ارزش، اعتبار و قداست موسیقی را در نظر داشته باشند..

 

#/ انتهای پیام

چاپ   ایمیل

عضویت در خبرنامه