دوشنبه، 23 تیر، 1399

 

گفتگو اختصاصی اهالی هنر با بازیگر سریال ماندگار نرگس

آزاده مهدی زاده : بازیگری از دور به سراب میماند، اما واقعیت چیز دیگری است

  آزاده مهدی زاده هم اینک فیلم سینمایی قسم از محسن تنابنده و سریال پس از آزادی را از محمدعلی باشه آهنگر آماده پخش دارد.. آنچه در ادامه میخوانید گفتگوی وبسایت سراسری اهالی هنر با این بانوی هنرمند است که از خاطرتان میگذرد

 

آزاده مهدی زاده هم اینک فیلم سینمایی قسم از محسن تنابنده و سریال پس از آزادی را از محمدعلی باشه آهنگر آماده پخش دارد..

آنچه در ادامه میخوانید گفتگوی وبسایت سراسری اهالی هنر با این بانوی هنرمند است که از خاطرتان میگذرد

سلام، خانم مهدی زاده از خودتان بگویید، از چه زمانی وارد حیطه ی بازیگری شده اید؟

با عرض سلام به شما و یکایک مخاطبان محترم تان.. به یک باور، بازیگری هنری است که می بایست جوهره ی آن ابتدا به ساکن درون خود فرد احساس شود.. من نیز این گونه می اندیشم و از دوران کودکی به خصوص

از زمان مدرسه به بازیگری علاقمند شدم و در آن دوران نیز بسیار فعال بودم و با تئاتر شروع کردم سپس در دانشگاه ادبیات نمایشی خواندم.. این را نیز یادآور شوم که مشوق اصلی ام در بازیگری برادرم امیر بوده است که بسیار مدیون اش هستم... من بازیگری را به صورت جدی از سال 85 -84 با  بازی در سریال موفق نرگس آغاز کردم و اینک بیش از 14 است در این حرفه حاضر هستم..

این نکته را یادآور شوم که من در یک خانواده 4 نفره متولد شده ام و فرزند سوم خانواده هستم.دارای یک خواهر بنام آیدا که دکترای ژنیتک و یک برادر کوچکتر از خودم بنام امیر که موسیقی دان می باشند ومن با افتخار اعلام میکنم که خواهر جانباز شهید هستم...برادری که در عملیات فاو به افتخار جانباز شیمیایی نائل شده بود و همین چند سال پیش به یاران شهیدش پیوست.. من علاقه ویژه ای به ایشان داشتم.

مهم ترین اساتید بازیگری شما چه کسانی هستند؟

 افراد و اساتید زیادی بوده اند که در زمان های مختلف از ایشان آموخته ام اما بزرگانی چون: عبداله اسکندری، کیومرث پور احمد، شهاب حسینی، مهران مدیری، محمدرضا شفیعی و ... حق زیادی به گردنم دارند و از لطف شان ممنون هستم...این گونه بگویم من متناسب با آثاری که در آنها بازی کرده ام آموخته ام.

آزاده مهدی زاده در فیلم قسم

شما هم اکنون فیلم سینمایی قسم را در حال اکران دارید...از این اثر بگویید..

بله، فیلم قسم اثری است که میتوانم از آن به عنوان یکی از متفاوت ترین نقش آفرینی هایم یاد کنم....و این نکته را بسیاری از دوستان و همکاران به من میگویند که آزاده...تو در این فیلم دیگر تیپ بازی نمیکنی و شخصیت هستی...این گفته بسیار مرا خوشحال میکند...مضافاً لازم میدانم یادآور شوم که در این فیلم من از آقای تنابنده و خانوم مهناز افشار چیزهایی زیادی آموختم و جا دارد از الطاف شان قدردانی داشته باشم.

 شما اگر این فیلم را ببینید متوجه خواهید شد که چهره و بازی من در این اثر برخلاف سایر نقش هایی است که تا به امروز ایفا کرده ام..نکته ای ای بسیار من را خوشحال میکند..

شما بازیگری را به شکل جدی از سریال نرگس سیروس مقدم شروع کرده اید از این اثر بگویید....

بله، این سریال در سال 85 از شبکه سه پخش شد و تجربه بسیار خوبی بود...و یکی از نخستین سریال های 90 قسمتی تلویزیون به شمار میرفت... من از تجربه کار با آقای مقدم و بازی در کنار عزیزانی چون : حسن پور شیرازی، مهرانه مهین ترابی، زنده یاد پوپک گلدره، ستاره اسکندری و صد البته از آقای مقدم چیزهای زیادی آموختم، تجاربی که در ادامه مسیر بسیار به مددم آمد..بازی در این سریال را هیچ گاه فراموش نمیکنم..

بازیگری حرفه ای است که هر چند برجستگی زیادی دارد، اما حاشیه های زیادی در آن وجود دارد، دیدگاه شما دراین باره چیست؟

در هر صنفی آدم های خوب و بد هستند... طبیعاً در عرصه بازیگری نیز این گونه است.

اما من همواره سعی کرده ام گزیده کار باشم...ولی به هر قیمتی بازی نکنم..به این خاطر خیلی اهل مصاحبه کردن نیستم...چرا که بعضاً دیده میشود بعضی از رسانه ها، گفته ها را آنگونه که دوست دارند منعکس می کنند نه آن طوری که در واقعیت هست....این گفته را قبول دارم که در این حرفه مشکلات زیادی وجود دارد اما به شخصه، سعی کرده ام تا حد ممکن از این حاشیه ها دور باشم.

شما هنرمندی هستید که بیشتر در نقش های خاکستری ایفای نقش کرده اید، این رویه دلیلی خاصی داشته است؟

این قضیه شاید به خاطر فرم چهره ی من باشد..که البته دست من نیست..این را یادآور شوم من با همین چهره ( حالا هر گونه که هست ) برادر شهیدم را به خاک سپردم...

من به شخصه تجربه بازی در نقش های متفاوت را دوست دارم و از تکراری شدن خوشم نمی آید...رویه ای که مثلاً در فیلم قسم میتوانم ادعا کنم تغییر پیدا کرده است و با چهره ای متفاوت در این فیلم حاضر هستم.

آیا به فکر برگزاری کارگاه های بازیگری به ویژه در شهرستان ها افتاده اید؟

برگزاری ورکشاپ و دوره های آموزشی، سواد خاص خودش را میخواهد و اساتید زیادی در این زمینه فعالیت میکنند. من در حال حاضر دوست دارم بیشتر یاد بگیرم، بنابراین به این موضوع آن هم در شرایط کنونی فکر نمی کنم...

 

فعالیت روزمره ؟

 بیشتر در کنار مادرم هستم مضافاً چون برادرم امیر، در حیطه موسیقی حضور دارد موسیقی هم زیاد گوش میکنم

 در این میان آثار شادمهر عقیلی را خیلی دوست دارم، کتاب خواندن، ورزش کردن و تماشای فیلم نیز دیگر فعالیت های روزمره من هستند.

فیلم های مورد علاقه شما؟

 من سعی میکنم همه جور فیلمی را ببینم...و به جنس بازی ها خیلی دقت میکنم..

البته بیشتر فیلم های ایرانی را می بینم ضمن اینکه اخیراً چند اثر از بیلی وایلدر را تماشا کردم  و فیلم پیانیست از رومن پولانسکی را خیلی دوست داشتم...

من به فیلمهایی چون پدرخوانده و اصولاً آن سبک آثار، علاقه زیادی دارم...

اما تاثیرگذارین فیلم در زندگی من، فیلم بازمانده از سیف اله داد است.. چرا که تاثیر زیادی روی من گذاشت و فیلمی ضد جنگ بود....ضمن اینکه آثاری چون : دوئل از احمدرضا درویش و روز سوم از محمد حسین لطیفی را نیز چون که بخشی از مصائب جنگ را نشان میداد دوست داشتم.

 چون خودم بازیگر حسی هستم.. این مدل فیلم ها را بیشتر دوست دارم..

در انتخاب فیلمنامه هایتان معیار خاصی دارید؟

حس غافلگیری را دوست دارم.. اما کیفیت برایم مهم تر است..

در کل دوست دارم در آثاری ایفای نقش کنم که نسبت به اثر قبلی متفاوت باشند..

اینجا یادآور شوم من خودم را بازیگر بدشانسی میدانم چرا که چند فیلمم تا به امروز به اکران در نیامده اند!!

 که امیدوارم در آینده ای نزدیک به نمایش عمومی در آیند.

 

آیا از بازی در یک فیلم یا سریال پشیمان شده اید ؟

بله، تله فیلم هایی بوده اند که چندان دوست شان نمیداشتم اما به خاطر دستمزدشان در آنها بازی کرده ام.

آیا دوست دارید در شیراز که اصالت مادرتان نیز به آنجا برمیگردد فیلمی بازی کنید؟

قطعاً، من این خطه از کشورم را دوست دارم...شیراز شهر حافظ سعدی و هزار و یک راز است...و بازی در این شهر برایم یک افتخار است...هر چند مادرم زاده شهر هستند ولی متاسفانه خود من، این شهر را زیاد ندیده ام.  البته یادآور شوم که برای من مهم این است که یک بازی و اثر خوب را خلق کنم..حال اگر در شیراز باشد که چه بهتر!

دوست دارید کارگردانی را نیز تجربه کنید؟

بله، به آن فکر کرده ام و دوست دارم در آینده ای نزدیک کارگردانی را نیز تجربه کنم.

سقف آرزوهای شما؟

خداوند این موضوع را میداند چرا که به ظرفیت و توانایی هر کس اِشراف کامل دارد. اما این گفته به این معنا نیست که دوست نداشته باشم به پیش بروم. دوست دارم حرکت کنم و پیشرفت کنم، حال سقف آن به کجا میرسد..نمیدانم!

آزاده مهدی زاده در سریال قهوه تلخ

دیدگاه شما در مورد سبک کمدی و طنز؟

این سبک را نیز دوست دارم. به خصوص اثری چون قهوه تلخ که خودم نیز در آن بازی کردم..بازی در کنار ستاره های این مجموعه خیلی به من کمک کرد و برایم همچون  یک کلاس درس آموزنده بود.. من در این مجموعه از آقای مدیری خیلی چیزها یاد گرفتم..

دیدگاه شما در باره مقوله شهرت؟

وقتی که سن وسال کمتری داشتم، شهرت را خیلی دوست داشتم... اما به نظرم امروز شهرت به یک شوخی می ماند. البته هیچ کس از آن بدش نمی آید..من همیشه تلاش میکنم که خوب باشم... و امیدوارم مقوله شهرت روی من اثر منفی نگذاشته باشد.

 کینه ای هستید؟

 نه به هیچ وجه... سعی میکنم همیشه ببخشم  اما بخشش من به مفهوم فراموش کردنم نیست!

مجری گری را دوست دارید؟

من در مراسم اکران ساکن طبقه وسط مجری گری کردم و در چابهار نیز اجرا داشتم برنامه ای که از تلویزیون هم پخش شد، آنونس فیلم نیز گفته ام، به نظر من مجری گری، حرفه ای است که به بازیگری مرتبط است.. هر چند دوست دارم آن را تجربه کنم.. اما به گمانم مجری گری یک امر تخصصی است ..و مجریان بسیار توانمندی در کشور داریم  و برای آنها احترام ویژه ای قائل هستم.

ارتباط با پیشکسوتان؟

بله .. تا حد زیادی، با این عزیزان در ارتباط هستم...بزرگانی که ای کاش میتوانستم نام ها آنها را ببرم ..خیلی از این عزیزان فراموش شده اند..به باور من لااقل اهالی سینما نباید این عزیزان را فراموش کنند، هستند انسان های بزرگ و چهره های مطرحی که امروز گوشه نشین شده اند که به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست..

به این خاطر است که میگویم خیلی ها ورود نکنند..چون تضمینی برای آینده این حرفه وجود ندارد..اصلاً از دستمزدهای آنچنانی خبری نیست..به خدا آواز دور شنیدن از دور خوش است!!

با شنیدن این اسامی چه چیزی به ذهن تان خطور میکند؟

بهروز وثوقی؟ اسطوره

حسن جوهرچی؟ روحش شاد

گوگوش ؟ ستاره

حسین سهیلی زاده؟ صبور و مهربان

شادمهر عقیلی؟ غریب

زهرا امیر ابراهیمی؟ قربانی

شیراز؟ حافظ

صحبت آزاده مهدی زاده با جوانان؟

بگذارید این سوال را جواب ندهم..

 در شرایط فعلی به جز چند نفر خاص، بیشتر هنرمندان، چه جوان، چه پیشکسوت، با انبوه مشکلات مواجه هستند.

سینما از بیرون زیباست اما در واقع به مثابه یک سراب است..این حجم فارغ التحصیلان بیکار خود گواه این نکته است.

خیلی ها از من می پرسند که دوست دارند بازیگر شوند..من پاسخ میدهم یا نیایید یا با صلابت گام بردارید..بعضی ها فکر میکنند خیلی راحت میتوانند معروف شوند. به نظر من جوانان و علاقمندان اگر میخواهند بازیگر شوند ابتدا می بایست یک شغل و منبع درآمد برای خود در نظر بگیرند و در کنارش وارد حیطه بازیگری شوند چرا که اتکاء مالی صرف، به بازیگری آنها را به اهداف شان نمی رساند. در ثانی به باور من، یک بازیگر می بایست با شخصیت وارد این حرفه شود، تئاتر کار کرده باشد و در این زمینه مطالعه کند..این را یادآور شوم امروز خوشبختانه تئاتری های خوبی داریم که این یک نکته مثبت است.

به چه میزان خود را مقید به مطالعه کردن میدانید؟

بیشتر، کتاب های پیشنهادی را میخوانم..کتاب اساتیدی چون مهرجویی و بیضایی را میخوانم..به خصوص نمایشنامه های این عزیزان را، ضمن اینکه کتاب های سینمایی را نیز دوست دارم.. به نظر من استاد بیضایی در این زمینه بی همتا هستند..باسواد وعالی..

کتاب کیمیاگر را نیز دوست داشتم و به نظرم بی نظیر است.. چندین بار آن را خوانده ام..هرجایش سرشار از نکات آموزنده است..

حضور در فضای مجازی چطور؟

به صورت جسته گریخته در فضای مجازی حاضر هستم آن هم بیشتر به خاطر تبلیغات..

 

سخن شما با دست اندرکاران؟

صحبت خاصی در این زمینه ندارم...چون بارها گفته ایم و اتفاقی خاصی نیفتاده است...!!!

حرف آخر؟

تشکر از شما بابت ترتیب دادن این گفتگو،

در آخر دوست دارم راجع به شغلم حرف بزنم.. ای کاش اهالی سینما و بازیگری، حواس شان به اطراف شان بیشتر باشد..کاش بشود مسئولان و دست اندرکاران عملاً به فکر حل مشکلات باشند و این قدر شعار ندهند..به خدا از بس گفته ایم و اتفاقی نیفتاده است خسته شده ایم..

 

گفتگو: حسین رنجبر

انتهای پیام

چاپ   ایمیل

عضویت در خبرنامه