دوشنبه، 27 دی، 1400

 

گفتگوی اختصاصی اهالی هنر با شایان هنرمند مطرح موسیقی پاپ

شایان:در دنیای موسیقی به حق خودم نرسیده ام

شایان هنرمند خوش صدا و با سابقه عرصه موسیقی پاپ معتقد است تا به امروز در دنیای موسیقی به حق خودش نرسیده است اما تلاش میکند آثاری جدیدش را با بالاترین استانداردها منتشر سازد.

شایان که در بین هنرمندان خارج از ایران بیشترین همکاری را با هنرمندان داخل ایران دارد شناخت ذائقه مخاطب را مهم ترین وظیفه یک هنرمند میداند .
او هنرمندی است که سفر کردن را خیلی دوست دارد و به شدت مخالف حیوان آزاری است، او همچنین به گفته خودش ارتباط عاطفی نزدیکی با فرزندانش دارد و خدمت کردن به پدر و مادر را بزرگترین افتخار زندگی هر کس میداند.

این هنرمند خوش صدا که در دانشگاه، مهندسی برق خوانده است سالها برگزار کننده کنسرت های ایرانی در اروپا بوده است و بزرگترین آرزویش اجرای کنسرت در ایران است‌.

آنچه در ادامه از نظر می گذرانید گفتگویی صمیمانه با شایان خواننده مطرح و با سابقه ساکن آمریکاست که به صورت تلفنی صورت گرفته است..

1-کمی از خودتان بگویید. در کجا به دنیا آمده اید، فرزند چندم خانواده هستید؟ چه عاملی باعث ورود شما به دنیای موسیقی شده است؟

با سلام به شما و یکایک هموطنانم در جای جای ایران و سراسر جهان، شایان هستم در خرمشهر متولد شده ام، و از کودکی در تهران زندگی کرده ام  و به خاطر شغل پدرم که کارمند دولت بود چندین سال نیز در اصفهان ساکن بودیم..
 از سن 14 سالگی به خانه جوانان اصفهان راه پیدا کردم و نخستین خواننده گروه پاپ موزیک این شهر شدم و در واقع نخستین بارقه های خوانندگی ام را از همان دوران بیاد دارم.
فرزند دوم خانواده هستم از 4 فرزند ...
برادر کوچکترم نیز نوازنده پِرکاشن است..2-شما هنرمندی هستید که به رغم داشتن سابقه طولانی، در دنیای امروز موسیقی پاپ فعالیت کمتری دارید..این مساله علت خاصی دارد یا خودتان ترجیح میدهید کمتر کار کنید؟

این گفته شاید تا حدی درست باشد و من طی  10 سال اخیر به دلایل مختلفی فعالیت کمتری در دنیای موسیقی داشتم..روندی که شاید چندان مناسب حال یک هنرمند نباشد..
اما طی یکی دو سال اخیر تصمیم گرفته ام  مجدداً فعالیت خودم را دنبال کنم.

طی این مدت 6 آهنگ جدید در طی این مدت آماده کرده ام که فقط 5 اثر آن در سال 2020 منتشر شده است..
طی 10 سال گذشته، فعالیت موسیقایی من چندان زیاد نبوده است  دوره ای که ترجیح دادم به دیگر جنبه های زندگی ام  نیز اهمیت قائل شوم.

3- از دید شما سطح کیفی موسیقی پاپ ایران در داخل چگونه است؟

من موسیقی پاپ داخل ایران را خیلی دوست دارم و معتقدم از سطح کیفی مناسبی برخوردار است و بیشتر آهنگ های جدیدم نیز نتیجه همکاری با هنرمندان داخل ایران است..
هنرمندانی که اتفاقاً جزو چهره های موفق موسیقی هستند و از همکاری با آنها بسیار خوشحال هستم..4-چند سال است در خارج از ایران زندگی میکنید ؟ آیا در طول این مدت به ایران سفر کرده اید؟
من از سال 1979 در خارج از ایران زندگی میکنم که حدود 20 سال آن در فرانسه بود. دورانی که شاید بتوانم بگویم سرآغاز ورود جدی من به موسیقی نیز به حساب می آید.
طی آن مدت، برگزاری کنسرت ها در بیشتر نقاط اروپا به عهده ی من بود.
 از حدود بیست و سه سال پیش نیز در آمریکا زندگی میکنم در واقع پس از حل شدن مشکل ویزایم در این کشور ساکن هستم.
در مورد بخش دوم از پرسش شما باید بگویم متاسفانه از همان سال 1979 که بیش از چهل و چند سال از آن می گذرد به کشور خودم سفری نداشته ام..

5-در کارنامه ی هنری شما آلبوم های موفقی چون: دیدار، گل ناز، تاج عشق، فقط با تو و....به چشم میخورد..آثاری که در زمان خودشان جزو آلبوم های موفق دنیای موسیقی بوده اند..آیا به تکرار آن موفقیت ها فکر میکنید؟

بله، خوشبختانه آلبوم هایی که به آنها اشاره داشته اید جزو آثار موفق من و حتی موسیقی پاپ خارج از ایران هستند. امری که در وهله ی نخست مایه مباهات من است و در وهله ی دوم مورد اذعان بسیاری از هموطنان عزیز نیز هست..
شاید در دنیای امروز موسیقی پاپ به دلیل حضور خوانندگان پرشمار، برخی از آهنگ ها کمتر دیده شوند اما به نظر من این مساله را نباید به معنی عدم توفیق  گذاشت بلکه این شرایط میتواند بهترین تجربه را در اختیار هر هنرمند قرار دهد.. رویه ای که باعث میشود من نوعی در آثار خودم بازنگری کنم و آثاری مطابق با ذائقه مخاطبانم تولید کنم.
من اعتقاد دارم، رمز موفقیت یک هنرمند در شناخت سلیقه مخاطبانش خلاصه میشود.یعنی باید متناسب با شرایط زمانی و مکانی اثر ارائه کرد.

شایان در کنار فرزندانش آرزو و امید

6-چند فرزند دارید..آیا فرزندان شما نیز در دنیای موسیقی و هنر حضور دارند؟ تا چه اندازه سعی کرده اید فرزندان تان را مطابق با فرهنگ اصیل ایرانی تربیت کنید؟


من دو فرزند دارم به نام های امید و آرزو که خوشبختانه هر دو آنها در دنیای موسیقی حضور دارند و آلبوم هایی نیز منتشر کرده اند ..
امید از کودکی جاز و درام میزند و اتفاقاً در کارش هم موفق است. در مورد پسرم نمی توانم اظهار نظر کنم که آیا دوست دارد فعالیت اش را ادامه دهد یا خیر، اما آرزو در تدارک آلبوم دوم خودش است.
در مورد بخش دوم سوال شما باید بگویم.. هر ایرانی در هر گوشه ای از دنیا که باشد بازهم یک ایرانی است و ریشه هایش در سرزمین مادری جریان دارد. با این ذهنیت من نوعی وظیفه خود میدانم در حد توانم فرزندانم را با آداب و رسوم اجدادی شان آشنا سازم، چرا که آن آب وخاک سرزمین اول و آخر همه ایرانیان با هر ذهنیت و باوری است.

7-فوتبالی هم هستید؟..اساساً ورزش کردن در زندگی روزمره شما چه جایگاهی دارد؟

بله من به ورزش فوتبال علاقه زیادی دارم و بازی های  تیم ملی فوتبال ایران را هم دنبال میکنم...
ورزش کردن را خیلی دوست دارم در دوران نوجوانی نیز به ورزش هایی چون کاراته علاقه ی زیادی داشتم. به ورزش اسکی نیز علاقمند هستم..
هرچند طی یک سال اخیر به دلیل کرونا، فرصت ورزش کردن کمتر نصیبم شده است..اما ورزش کردن را جزیی از زندگی خودم میدانم.8- آیا با هنرمندان داخل ایران به خصوص در حوزه موسیقی هم ارتباطی دارید؟
بله، همان گونه که اشاره کردم خوشبختانه با بسیاری از هنرمندان داخل ایران در ارتباط هستم و بیشتر  آهنگ های جدیدم ماحصل همکاری با هنرمندان داخل کشور است.

9-مطالعه کردن در زندگی روزمره ی هنرمندی چون شما چه جایگاهی دارد؟

تا جایی که فرصت داشته باشم مطالعه میکنم.. به خصوص در این روزهای کرونایی که بیشتر اوقات مان در منزل می گذرد.

10- غم دوری از وطن؟ آیا دوست دارید به کشور خود برگردید و در ایران کار کنید..رویه ای که برخی خوانندگان از جمله فریدون آسرایی،  زنده یاد حبیب محبیان، سامان و .. انجام داده اند؟

صد درصد. آرزوی  همه هنرمندان خارج ایران، حضور در سرزمین آبا و اجدای شان است.. من نیز از این قاعده مستثنی نیستم .. نهایت آرزوی من نیز حضور در ایران است..
 برخی از هنرمندان هم به هوای کار کردن به ایران بازگشته اند، من به انتخاب شان  احترام میگذارم..مثل آقای فریدون آسرایی که اتفاقاً در زمره هنرمندان موفق هستند.
به نظر من همه هنرمندان برای مردم کار میکنند..و حق همه ایرانیان است با هر سلیقه ای در مملکت شان حضور داشته باشند.
داخل و خارج بودن زیاد فرقی نمی کند.11-تاثیر کرونا در روند کاری شما چه بوده و برنامه شما برای بعد از پایان یافتن کرونا چیست ؟
بله، تاثیراث منفی کرونا مانند بیشتر مشاغل به دنیای موسیقی نیز رسیده است و بسیاری از هنرمندان را  خانه نشین کرده است و در این شرایط برگزاری کنسرت میسر نیست..
هر چند واکسیناسیون در امریکا و بسیاری از نقاط جهان آغاز شده اما تا رسیدن به شرایط مطلوب و برگزاری برنامه های هنری فاصله داریم.
در اینجا نیز از همه عزیزان درخواست میکنم دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند تا این دوران هر چه زودتر به سر برسد و آنها را از نزدیک ببینیم.

12-در دنیای موسیقی غیر از خوانندگی، آیا ساز هم می نوازید؟
بله، به ساز گیتار  علاقه زیادی دارم و به نوعی  فعالیت خودم را با نواختن گیتار شروع کردم..
در مجموع نواختن سازهای مختلف را دوست دارم
13-با کدام هنرمندان موسیقی در خارج از ایران رفاقت بیشتری دارید؟
من با بیشتر هنرمندان رفاقت دارم و معمولاً در طول ماه، یکی دوبار در منزل خودم میزبان هنرمندان  هستم..
عزیزانی چون : اسی، شهیاد، معین و ....جزو دوستان نزدیک من هستند.14- آینده جامعه موسیقی ایرانی در خارج از کشور را چطور ارزیابی  میکنید، با توجه به اینکه بیشتر هنرمندان خارج نشین در سنین بالای 65 سال به سر میبرند؟
این سوال به جایی است، هرچند به نظر من در وادی هنر بازنشستگی مفهومی ندارد و یک هنرمند در سنین بالا به پختگی میرسد.
البته این گفته مادامی درست است  که یک هنرمند در نزد مردم مقبولیت اش را حفظ کرده باشد و صدایش قدرت و صلابت لازم را داشته باشد.
در مورد خود من نیز باید بگویم زمانی که دیگر احساس  کنم نمی توانم بخوانم، خودم را کنار میکشم..


15-آیا به فیلم دیدن هم علاقه دارید؟
بله، فیلم دیدن یکی از تفریحات اصلی من است.

16-غذای مورد علاقه ی شما چیست؟
کباب را خیلی دوست دارم ضمن اینکه به اکثر خورشت ها نیز علاقمند هستم.

17-تا چه اندازه اخبار و گزارشات داخل ایران را دنبال میکنید؟

ما چون از کشور خود دور هستیم معمولا اخبار و گزارشهای ایران را زیاد دنبال میکنیم. رویدادهای مربوط به ایران از اهمیت زیادی در زندگی من برخوردار است و سعی میکنم همواره آنها را پیگیری کنم.18-خود را هنرمند موفقی میدانید ؟..آیا به خواسته ی خود در موسیقی دست یافته اید؟
خیر
من خودم را هنرمند موفقی نمی دانم چرا که به جایگاهی که میخواسته ام تا به امروز نرسیده ام و علت اش نیز شاید کم کاری خودم باشد.. من یک مدیر برنامه خوب در کارم نداشته ام رویه ای که باعث شده نتوانم حق خودم را از دنیای موسیقی بگیرم.
درک این مساله هر چند سخت است اما عزم و اراده من را سست نکرده است و در این روزها مصمم هستم حضور موثرتری در وادی موسیقی داشته باشم.

19- نظر شما در مورد موسیقی اصیل ایرانی چیست؟
بله، تا جایی که زمان اجازه بدهد موسیقی اصیل ایرانی را نیز دنبال می کنم در این میان
آثار همایون شجریان را خیلی می پسندم چرا که تلفیقی زیبا از موسیقی پاپ و موسیقی اصیل ایرانی است.

20-خوانندگان، آهنگسازان و ترانه سرایان مورد علاقه شما چه کسانی هستند؟
من معمولا موسیقی پاپ داخل ایران را زیاد دنبال میکنم و هنرمندانی چون: فرزاد فرزین، بابک جهانبخش، بابک مافی، سیروان خسروی و ... جزو هنرمندانی هستند که بیشتر آثارشان را دنبال میکنم.21-از دید شما نقش یک هنرمند در رویدادهای اجتماعی سیاسی چیست؟
یک هنرمند در همه رویدادها نقش دارد و در قبال مسائل و مشکلات مردم اش مسئول است. من نیز در حد توانم سعی کرده ام صدای مردم باشم..

22-شبکه های اجتماعی همچون اینستاگرام در زندگی شما چه جایگاهی دارد؟
بله، شبکه های اجتماعی به خصوص اینستاگرام در زندگی من جایگاه ویژه ای دارد و باعث شده با طرفداران عزیزم به ویژه در ایران ارتباط نزدیک تری داشته باشیم. هر زمان فرصت داشته باشم پاسخگوی محبت عزیزان به خصوص در محیط اینستاگرام هستم.

23-رابطه ی شما با حیوانات چگونه است؟
من عاشق حیوانات هستم و به شدت مخالف حیوان آزاری هستم و در منزل خودم نیز از یک سگ و یک گربه مواظبت میکنم.24-از آخرین آثاری که تولید کرده اید بگویید.آیا به تغییر سبک در دنیای موسیقی معتقد هستید یا خیر؟
عید امسال یک آهنگ جدید  به نام  دلبری شدی داشتم که ویدیوی آن نیز به وسیله کوجی زادوری عزیز تهیه شد،ضمن اینکه آهنگ بیقرار را نیز منتشر کرده ام.در مورد تغییر سبک باید بگویم
 تغییر سبک در روند کاری من شاید چندان محسوس نبوده باشد اما  من همیشه سعی کرده ام آثاری را انتخاب و ارائه کنم که بهتر از آثار قدیمی ام  باشند. در اینجا لازم میدانم اشاره کنم آهنگ های جدید من نتیجه همکاری با هنرمندانی چون :امین بامشاد،امیر شیرازی آرمین مٌکری و .. هستند و از دوستی با این عزیزان بسیار خرسند هستم.

25-اهل سفر کردن هم هستید؟
من عاشق سفر کردن هستم. البته منظور من سفرهای کاری نیست چون فرصت گشت و گذار چندانی در آن وجود ندارد. مسافرت و گشت وگذار را خیلی دوست دارم و هر دو سه ماه یکبار به سفر می روم.
به خصوص سفر به لاس وگاس را خیلی دوست دارم.

26-رابطه شایان با خانواده و اطرافیانش چگونه است؟
خوشبختانه رابطه ی  نزدیکی با اطرافیانم دارم و با افتخار می گویم تا روزی که پدر و مادرم در قید حیات بودند غلامی شان را میکردم و به نظر من خدمت به پدر و مادر بزرگترین افتخار است.
متاسفانه بنا به دلایلی که شاید گفتنش در حوصله شما نگنجد  از همسرم جدا شده ام اما با فرزندانم ارتباط عاطفی بسیار عمیقی دارم.27. بهترین  خاطره ی شما در دنیای موسیقی چیست؟
بیاد دارم در یکی از عید های نوروزی قبل از انقلاب به منظور اجرای برنامه هنری، سفری به بوشهر داشتم و اهالی این منطقه لطف زیادی به بنده روا داشتند.
 یادم میاد در حین غذا خوردن، استخوانی بسیار ریز در گلویم گیر کرد و مجبور شدم به بهداری آنجا مراجعه کنم و چون در معاینه اول چیز خاصی تشخیص داده نشد به ناچار با همان حال نه چندان مناسب، شب اول برنامه اجرا کردم..خیلی شب سختی بود و آن درد را هیچ گاه فراموش نمیکنم.
یادم هست فردای آن روز با یک سرفه کردن استخوانی بسیار کوچک از گلوی من بیرون پرید و من را از درد کشیدن نجات داد.!!
این خاطره را هیچ گاه فراموش نمی کنم.

28-اخیراً یکی از هنرمندان ایرانی ( ساسی مانکن ) در ویدیوی تازه اش از یک شخصیت نه چندان مناسب با فرهنگ ایرانی استفاده کرده است موضوعی که سر وصدای زیادی در شبکه های اجتماعی به راه انداخته است ....به عنوان هنرمند پیشکسوت در این باره چه نظری دارید؟
نظر خاصی در این باره ندارم..ایشان هنرمند جوانی هستند که اتفاقاً طرفداران زیادی  هم دارند  من برای ایشان احترام قائل هستم..
من  سعی میکنم کار  خودم را دنبال کنم.29-ارتباط شایان با طرفدارانش به نحوی است و تا چه اندازه به سلیقه آنها اهمیت می دهید؟
تا آنجایی که می توانم پاسخگوی لطف عزیزان هستم من عاشق مردم هستم چرا که اگر آنها نباشند یک ما نیز نیستیم . یکی هنرمند با حضور مردم است که وجودش معنا پیدا میکند.

30- صحبت پایانی ؟
تشکر از شما و وبسایت اهالی هنر بابت ترتیب دادن این گفتگو.
امیدوارم روزی برسد که ما هنرمندان خارج نشین نیز بتوانیم به کشورشان برگردیم و در سرزمین مادری و در کنار هموطنان مان اجرای برنامه داشته باشیم.

انتهای پیام/*

گفتگو و تنظیم : روح اله سعادتمند
با سپاس از حسین رنجبر مدیریت محترم خبرگزاری اهالی هنر

چاپ   ایمیل

مجموعه مطالب

مجموعه مطالب

  • همه
  • ادبیات
  • سینما و تلویزیون
  • فرهنگی
  • موسیقی
  • هنرهای تجسمی
  • گفتگو

عضویت در خبرنامه