پنج شنبه، 3 مهر، 1399

 

همزمان با دهه کرامت؛ مجموعه آثار هنری رضوی رونمایی شد

همزمان با دهه کرامت مجموعه آثار هنری رضوی شامل آلبوم موسیقی محلی «آواهای رضوی ایران‌زمین»، هشت نمایشنامه رضوی با موضوع «شخصیت حضرت امام رضا (ع) و فرهنگ رضوی» و کتاب «منتخب جشنواره عکس رضوی» رونمایی شد.

همزمان با دهه کرامت مجموعه آثار هنری رضوی شامل آلبوم موسیقی محلی «آواهای رضوی ایران‌زمین»، هشت نمایشنامه رضوی با موضوع «شخصیت حضرت امام رضا (ع) و فرهنگ رضوی» و کتاب «منتخب جشنواره عکس رضوی» رونمایی شد.

سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری وزارت ارشاد در مراسم رونمایی از آثار هنری رضوی در تالار رودکی گفت: حرم مطهر رضوی مضجع عالم آل محمد (ص) است و منظر تمام‌نمایی از هنر ایران اسلامی و منظور تمامی هنرمندانی که در همیشه تاریخ هستی از الم و دستی بر قلم داشته‌اند، حرم گسترده‌ترین نگارخانه با هزار سال قدمت است سرشار از هور و نور و نوا. وجه ممتازش بر هر نگارخانه کهن دیگری بوی حیاط و زندگی است، گویی هر آنکه هستی خود را به آستان او. نیاز کرده هنوز و همچنان زنده است، هست و حضور دارد.

وی افزود: حکایت‌ها مانده از شوق هنرمندان به آستان رضا مثلاً وصفی از سلطان علی مشهدی خطاط که قطعه‌ای نوشت و در آن نگریست و چون آن را شایسته یافت نذر کرد تا اثرش در دارالسیاده به احترام و ارادت بایستد. امروز نیز این سنت جاری است دست کار هنرمندان راوی استمرار تولی است. نگاهی به ضریح جدید و قلم قابل استاد فرشچیان تا کتیبه‌های استاد موحد و هزار اثر دیگر قصه نامکرر عشق است.

حسینی در تشریح بنیاد فرهنگی هنری امام رضا (ع) گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این نهاد را بیش از دو دهه پیش تأسیس کرد تا در کنار مراکز فرهنگی آستان قدس بتواند محفل آفرینش‌های هنری و فعالیت‌های فرهنگی باشد که به نام ثامن الأئمه به وجود می‌آیند.

حسینی با اشاره به این که بنیاد امام رضا (ع) در این سال‌ها بیشتر همتش معطوف به برگزاری جشنواره‌ها بود و در طول سال بیش از ۳۰ جشنواره برقرار می‌شد، توضیح داد: در این سه سال رویدادها دسته‌بندی و ساماندهی شدند. جشنواره‌هایی که استعداد و استطاعت بیشتری داشتند حمایت شدند و مسیر مهمی در کنار آن گشوده شد. راه حمایت از آفرینش‌های ارزشمند هنری که با ارادت به آستان مقدس امام رئوف پدید آمده‌اند، راهی که شاید تبلیغات آن از هر جشنواره‌ای کمتر و محدودتر باشد ولی ماندگاری آن بیشتر و بهتر است. مسیری که در صورت امتداد می‌تواند آثار شایسته‌ای را به گنج‌خانه هنری ایران بیفزاید.

وی با اشاره به رویکرد معاضدت و همیاری این بنیاد گفت: بنیاد امام رضا (ع) در کنار دستگاه‌های مختلف درون و بیرون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گام‌های تحسین‌آمیزی برداشته است. ازجمله امروز و به برکت دهه کرامت و میلاد حضرت، آثار مختلفی در سه عرصه موسیقی، نمایش و هنرهای تجسمی خلق شده است. آواها و نواهای رضوی که خود موزه‌ای از نغمه‌هاست و در تهیه و تولید و نشرش مدیرعامل انجمن موسیقی ایران از سال ۹۴ تا به امروز برای مجموعه آواها و نواهای رضوی تلاش کرده است. تا جایی که خاطر دارم بیش از هزار دقیقه از نواهای مرتبط با حضرت امام رضا (ع) ضبط شده که در این مجموعه حدود ۵۸۰ دقیقه آن به تولید رسیده است.

بیانات مقدس را با زیبایی هنر به جامعه منتقل کنیم

محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) نیز در این آیین گفت: هدف ما این است که بیانات مقدس را با زیبایی هنر مخلوط کرده و به جامعه برسانیم و هنر نقش زیادی در این میان برای انتقال پیام‌ها و مضامین ارزشمند بر عهده می‌گیرد، این اتفاق در تمام دنیا مرسوم بوده و هنرمندان ایران هم سعی می‌کنند با نمایش هنرشان ارادت خود را به امام هشتم نشان دهند.

وی افزود: امروز شاهد رونمایی از مجموعه هشت نمایشنامه رضوی با موضوعات مختلف حول محور شخصیت حضرت رضا (ع) و فرهنگ رضوی به سفارش بنیاد فرهنگی هنری امام رضا هستیم که به رشته تحریر درآمده است، این آثار به قلم نادر برهانی مرند، رضا صابری، حسین فدایی حسین، ایوب آقاخانی، سید علی موسویان، علی حاتمی نژاد، مرتضی هاشم‌پور و محمدرضا آریان فر به رشته تحریر درآمده است.

مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) تأکید کرد: همچنین در بخش موسیقی هم مجموعه آواها و نواهای ایران‌زمین مشتمل بر ۵۸۰ دقیقه موسیقی نواحی ایران است که از ۷۰ هنرمند برجسته و فعال در عرصه موسیقی بومی ایران با محوریت شخصیت حضرت رضا (ع) ثبت و ضبط شده است. گردآوری این مجموعه در سال ۱۳۹۴ توسط موسسه آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی طی قراردادی با هوشنگ جاوید پژوهشگر عرصه موسیقی آیینی ایران صورت پذیرفت و پروژه با دعوت از هنرمندان ۲۱ استان مرزی کشور آغاز شد.

مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع) ادامه داد: ضبط استودیویی و باکیفیت آثار و تلاش برای بر مدارماندن آواها و نواهای ارائه‌شده حول مقام‌های اصیل هر ناحیه از شاخصه‌های این مجموعه است. پس از ضبط حدود یکهزار دقیقه از مدح‌ها، مرثیه‌ها و چاووشی‌ها حول محور موضوعاتی چون حرم مطهر امام رضا (ع)، زیارت حضرت، میلاد و شهادت حضرت و کرامات ایشان این پروژه در فاز اول متوقف شد.

وی افزود: آستان قدس رضوی با تغییر رویکردهای فرهنگی قصد انتشار این مجموعه را نداشت با پیشنهاد بنیاد بین‌المللی امام رضا (ع) و سرمایه‌گذاری مناسب در این پروژه مراحل تبدیل مجموعه ضبط شده به آلبومی نفیس و قابل عرضه به عموم در سال ۱۳۹۷ آغاز شد، پس از طراحی گرافیک و بسته‌بندی امور مربوط به انتخاب و چیدمان آثار در ۱۰ لوح فشرده و اخذ مجوزهای لازم آلبوم به انجمن موسیقی ایران واگذار شد. این پروژه با توجه به ملی بودن آن مورد استقبال مسئولین دفتر موسیقی معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد قرار گرفت و با نگاهی ویژه و مشارکتی امور بررسی و صدور مجوز در اسرع وقت صورت پذیرفت.

برازش اضافه کرد: بی‌شک بدون همکاری و هم‌افزایی این سه مجموعه انتشار چنین گنجینه‌ای در شرایط کنونی کشور غیرممکن می‌نمود. مجموعه حاضر گوشه‌ای از فرهنگ موسیقی ایران اسلامی است که می‌توان با تداوم پژوهش، گردآوری و ثبت و ضبط و انتشار قطعاتی بیشتر از این موضوع، این گنجینه شفاهی را به‌عنوان میراثی ماندگار در این حوزه برای نسل‌های آینده به یادگار گذارد. با توجه به طولانی شدن پروسه تولید و انتشار این آلبوم متأسفانه تعدادی از هنرمندان ارزشمندی که در این مجموعه هنرنمایی کرده بودند از دنیا رفتند. امید آنکه میراث‌داران این هنر عالی‌قدر توان و جان در بدن دارند آثارشان ثبت و از ایشان قدردانی به عمل آید.

همزمان با دهه کرامت در پایان برنامه آلبوم موسیقی محلی «آواهای رضوی ایران‌زمین» کار مشترک بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و مرکز آفرینش‌های هنری آستان قدس رضوی با حضور مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در تالار رودکی رونمایی شد.

  مجموعه آواهای رضوی ایران‌زمین شامل ۱۰ لوح‌ فشرده و متشکل از آثاری از ۷۰ هنرمند از ۲۱ استان کشور است که ارادت خود را به امام رضا(ع) در قالب موسیقی محلی ابراز داشته‌اند.

هشت نمایشنامه رضوی با موضوع شخصیت حضرت امام رضا (ع) و فرهنگ رضوی، مجموعه آواها و نواهای ایران‌زمین مشتمل بر ۵۸۰ دقیقه موسیقی نواحی ایران و کتاب منتخب جشنواره عکس رضوی رونمایی شد.

 هشت نمایشنامه‌ مختلف خواندنی و دیدنی به قلم نامدارانی چون نادر برهانی مرند، ایوب آقاخانی، حسین فدایی حسین و دوستان هنرمند دیگر نوشته شده است.

 

این آیین با حضور سید محمد مجتبی حسینی معاون امور هنری، محمودرضا برازش مدیرعامل بنیاد امام رضا (ع)، عبدالهادی فقهی‌زاده معاون قرآن و عترت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت، حمیدرضا ارباب سلیمانی مشاور وزیر ارشاد، حمید قبادی مشاور اجرایی، قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، محمد اله‌یاری فومنی مدیرکل دفتر موسیقی علی ثابت‌نیا مدیرعامل انجمن موسیقی ایران، احمد صدری دبیر کمیته‌های تخصصی ارزشیابی هنرمندان و حسین مسافرآستانه نمایشنامه‌نویس در تالار رودکی برگزار شد.

چاپ   ایمیل

عضویت در خبرنامه