دوشنبه، 7 مهر، 1399

 

کامل‌ترین نسخه شاهنامه توسط کتابخانه ملی ایران خریداری شد

معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر از خرید و نگهداری یکی از کامل‌ترین نسخه‌های شاهنامه متعلق به اواخر دوران تیموری و اوایل دوران صفویه توسط سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران خبر داد.

طبق اعلام روابط عمومی سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، زهرا مدرسی معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر با اعلام این خبر درباره اولویت‌های کمیته خرید برای خریداری آثار و نسخ خطی نادر گفت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران حافظه ملی مردم است و کارشناسان هم این نکته را در نظر دارند که نگه دارنده سرمایه ملی هستند، به همین دلیل است که در بدو امر هر نسخه‌ای که مخاطبان فکر می‌کنند ارزش اهدا و امانت به سازمان را دارد؛ پذیرفته می‌شود و محدودیتی وجود ندارد.

وی ادامه داد: پس از اینکه نسخه‌ها به منظور فروش ارائه شد، کارشناسان اداره نگاهی اجمالی به کل نسخه‌ها انداخته و براساس قواعد کارشناسی مانند قدمت، موجودی کتابخانه ملی از نسخه‌های ارائه شده، سلامت نسخه، تذهیبات به کار گرفته شده، جلد آثار و ... نسخه را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و نسخه آماده ورود به کمیته کارشناس نسخ خطی به منظور ارزیابی می‌شود.

معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر ادامه داد: گروه دوم کارشناسان از نسخه شناسان زبده داخل و خارج سازمان هستند که نظر نهایی را می‌دهند و قیمت گذاری می‌کنند.

وی با اشاره به این مطلب که در شناسایی نسخ قدیمی معدود نسخه شناسانی هستند که تبحر در این حرفه دارند گفت: حساسیت‌ها در زمینه نسخه شناسی بالا است و شناسایی نسخ مهارت خاصی می‌خواهد. هیچگاه نمی‌توان ۲ نسخه عین هم پیدا کرد حتی اگر مشخصات ظاهری یکی باشد؛ بنابراین فاکتور و معیار‌های شناسایی متفاوت است و زمانی که این تفاوت‌ها ایجاد می‌شود، قیمت‌ها تعیین می‌شود؛ بنابراین کمیته خرید که از کارشناسان کاربلد هستند براساس معیارهایی، چون نزدیکی تاریخ کتابت به مولف، خط، نوع کاغذ، تذهیبات و ... نسخه‌ها را مورد ارزیابی قرار می‌دهند و قیمت گذاری می‌کنند.

زهرا مدرسی درباره تازه‌ترین نسخه خریداری شده توسط کمیته گفت: جدیدترین اثر خریداری شده توسط کمیته خرید سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران، یکی از کامل‌ترین نسخه‌های شاهنامه متعلق به اواخر دوره تیموری و اوایل دوران صفویه است که این شاهنامه تمام معیار‌های کارشناسی را دارا بود.

وی در پاسخ به این سئوال که ویژگی منحصر به فرد این شاهنامه چه بوده است؟ گفت: اغلب نسخه‌هایی که از شاهنامه وجود دارد، نسخه‌هایی کامل و یکدست نیست، اما نسخه تازه خریداری شده از شاهنامه بسیار یکدست و کامل است که با خط زیبای نستعلیق نوشته شده و دو برگ آغازین آن دارای کتیبه‌های بسیار زیبا است.

معاون اداره کل کتاب‌های خطی و نادر با اشاره به نگهداری اسناد در جعبه‌های حفاظتی گفت: کارشناسان اداره کل نسخ خطی با درخواست از اداره آسیب زدایی و مرمت اداره کل مرمت و حفاظت سازمان اسناد و کتابخانه ملی به منظور حفاظت و نگهداری بهینه از نسخه‌های خطی، جعبه‌های حفاظتی را طراحی و ساخته اند که اتفاق بسیار خوبی است و از همین رو برای حفظ دیگر داشته‌ها به تازگی جعبه‌های جدیدی به منظور نگهداری نسخه‌های قدیمی سفارش داده ایم تا گنجینه و میراث معنوی کشورمان در بهترین شرایط حفظ و نگهداری شود.

انتهای پیام/

چاپ   ایمیل

عضویت در خبرنامه